Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Realizowane projekty badawcze

Eksperyment ATLAS w CERN

ATLAS (A Toroidal LHC ApparatuS) to największy detektor cząstek ogólnego zastosowania pracujący w akceleratorze cząstek LHC (Large Hadron Collider) w ośrodku CERN (European Organization for Nuclear Research) w Szwajcarii. Eksperyment powstał w celu wykorzystania ogromnej energii dostępnej w LHC do obserwacji zjawisk dotyczących bardzo masywnych cząstek, niemożliwych do badania przez poprzednie akceleratory. W szczególności umożliwia poszukiwanie zjawisk mogących potwierdzać teorie wykraczające poza Model standardowy. ATLAS jest jednym z dwóch eksperymentów, które odkryły bozon Higgsa w lipcu 2012 roku. W prace eksperymentu ATLAS zaangażowanych jest blisko 3000 fizyków reprezentujących 183 instytucje naukowe z 38 krajów.

 

 

Eksperyment NA61/SHINE w CERN

Shine NA61

Eksperyment NA61/SHINE przy akceleratorze SPS jest uważany w CERNie za ważne uzupełnienie eksperymentów prowadzonych przy wielkim zderzaczu hadronów LHC.

 

 

 

 

Program naukowy kolaboracji NA61/SHINE obejmuje:

  • prowadzenie badań zderzeń proton + proton, proton + jądro i jądro + jądro przy relatywistycznych energiach. Celem tych badań jest studiowanie własności produkcji hadronów przy progu uwolnienia partonów oraz poszukiwanie punktu krytycznego silnie oddziaływującej materii;
  • uzyskanie informacji o produkcji pionów i kaonów w zderzeniach proton + jądro węgla. Te informacje będą wykorzystane przy modelowaniu procesów generacji wiązki neutrin eksperymentu T2K oraz eksperymentów realizowanych w Fermilab. Znajdą one zastosowanie także w symulacjach oddziaływania cząstek promieniowania kosmicznego o bardzo wysokich energiach z jądrami atmosfery ziemskiej. Takie symulacje wykonywane są w ramach eksperymentów KASKADA i Pierre Auger Observatory;
  • pomiar przekrojów czynnych w procesach fragmentacji (podziału) lekkich i średnich jąder atomowych. Wyniki tych eksperymentów będą przydatne w zrozumieniu i interpretacji danych zmierzonych przez eksperymenty badające promieniowanie kosmiczne, a w szczególności jego wędrówki przez Galaktykę.

 

W tej chwili kolaboracja NA61/SHINE obejmuje około 140 fizyków z 26 instytucji reprezentujących 14 krajów. Pośród instytucji uczestniczących we współpracy NA61/SHINE jest aż dziewięć polskich grup badawczych i grają one wiodącą rolę od początku prowadzenia eksperymentu.

Artykuł popularno-naukowy dotyczący naszej działalności w NA61/SHINE:
"Hunting for charm with lead and SHINE"

 

 

 

Fizyka jąder superciężkich

Fizyka jąder superciężkich - przyklady projektów...

 

 

 

 

Kolizje ciężkich jąder atomowych

W ramach tej grupy badawczej prowadzony są następujące eksperymenty:
CHIMERA experiment in Catania & S254 experiment at GSI.

 

 

 

Eksperyment BRAHMS w RHIC

Eksperyment BRAHMS dedykowany jest na pomiary naładowanych hadronów w szerokim zakresie pospieszności i poprzecznej pędu do badania mechanizmów reakcji relatywistycznych ciężkich reakcjach jonowych RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider at Brookhaven National Laboratory).

 

 

Eksperyment CBM w GSI

Co robimy w Krakowie w ZFGM UJ:
Feasibility studies of light vector meson detection in the CBM experiment - simulations. Silicon pixel detectors.Time of Flight Wall - RPC's.